26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

KIERUNEK - WYSZYŃSKI

Ocena: 4.6
1428

Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Wyspa JP2” na stołecznym Targówku zaprasza wszystkich do wyruszenia po raz piętnasty „Za papieżem na rowerze”.

Kiedy przy ul. Krasiczyńskiej na Targówku powstało gimnazjum (dziś Szkoła podstawowa 380) im. Jana Pawła II, od razu powstała inicjatywa corocznego organizowania przez tę szkołę Dzielnicowych Dni Papieskich, a w ich trakcie – związanych z Janem Pawłem II konkursów wiedzowych, plastycznych, literackich itp. Dzielnicowych, ponieważ była i jest to propozycja skierowana do wszystkich szkół i uczniów Targówka.

Organizatorzy Dni Papieskich szukali jednocześnie nowych, atrakcyjnych form, które zainteresowałyby tematami papieskimi jak największą ilość uczniów. Tak powstała idea organizowania - w ramach Dni Papieskich – rajdów rowerowych „Za papieżem na rowerze”, a potem także dodatkowych rajdów w maju, z okazji urodzin Jana Pawła II.

Przez kilka pierwszych lat rajdy były okazją do przypomnienia młodym ludziom kolejnych pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Potem tematami rajdów były pielgrzymki papieskie w krajach anglojęzycznych, hiszpańskojęzycznych, pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży itd. Początkowo brało w nich udział 30-40 osób. Obecnie to już każdorazowo ok. stu osób.

Tegoroczny, już piętnasty rajd „Za papieżem na rowerze” odbędzie się 16 października, a organizatorzy – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Wyspa JP2” z ul. Radzymińskiej – postanowili poświęcić Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, pod hasłem „Kierunek – Wyszyński”.

Tym razem z racji coraz bardziej realnej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia będzie towarzyszyło nam także rozważanie nad życiem i nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nie byłoby tego wydarzenia w historii Polski i Kościoła gdyby nie jego postać. Chcemy ją przybliżyć i pokazać, że Karol Wojtyła wyrósł w Kościele w Polsce, w którym przywódcą i autorytetem był właśnie Wyszyński.
Spotkanie dwóch autorytetów, różnych osobowości i charakterów, z różnych pokoleń, którzy się wzajemnie uzupełniali i wspierali, a nie spierali i rywalizowali, może być szczególnie ważne w czasach gdy wydaje się że autorytetów brakuje. Dlatego jedziemy do Choszczówki miejsca szczególnie związanego z Prymasem.

- zachęca dyrektor „Wyspy JP2” Tomasz Cichocki.

Rajd jest propozycją nie tylko dla rowerowych sportowców. Zaproszona jest cała społeczność szkolna tj. uczniowie, rodzice oraz kadra Szkoły WyspaJP2, mieszkańcy Targówka, mieszkańcy Warszawy, młodzież i pracownicy innych szkół a także osoby którym bliska jest postać Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego.

Naszą ideą nie jest przejechanie jak najwięcej kilometrów na rowerze. To tylko sposób uatrakcyjnienia tematycznych warsztatów. Jeździmy od stacji do stacji. Na każdej stacji na rajdowiczów czekają ciekawe zadania tematyczne, związane z tematem rajdu.

- tłumaczy dyr. Cichocki.

Tegoroczna Trasa rajdu: Szkoła Wyspa JP2 (ul. Radzymińska 118a) → Szkoła Podstawowa 380 im. Jana Pawła II (Krasiczyńska 4/6) → Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Choszczówce (Świerkowa 4).

Na końcowym przystanku na rajdowiczów będzie czekał film o kard. Stefanie Wyszyńskim i zwiedzanie jego pokoju. Nie zabraknie również ciepłego posiłku dla wszystkich, ogniska i losowania nagród ufundowanych przez sponsorów i Urząd Dzielnicy Targówek.

Po drodze na Targówku zdobędziemy kilka ważnych informacji oraz wykonamy ważkie zadania. W programie m.in. zwiedzanie Instytutu, ognisko i losowanie nagród.

Rajd jest wydarzeniem o charakterze społecznym, niekomercyjnym. Uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter