25 października
poniedziałek
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Czy jest lekarstwo na lęk?" - debata z okazji Dnia Papieskiego (relacja, video)

Ocena: 0
652

„Pokój, który daje Bóg jest tak nieusuwalny jak Jego miłość" – podkreślił ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak podczas konferencji naukowej pod hasłem „Czy jest lekarstwo na lęk?”. W czasie debaty wskazano, że takim lekarstwem może być również pełna empatii obecność drugiego człowieka ale też właściwie rozumiana bojaźń Boża. Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego w niedzielę 21. Dnia Papieskiego, który przebiega pod hasłem „Nie lękajcie się”.

Fot. Monika Wójcik - Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT)

Ks. Węgrzyniak zwrócił uwagę, że doświadczenie lęku jest normalne, uniwersalne, towarzyszy każdemu, także ludziom wielkim.

Wśród lekarstw na lęk biblista wymienił m.in. miłość, bowiem jeśli ktoś doświadcza miłości, to łatwiej pokona doświadczenie lęku. Pokój daje także wytrwała modlitwa.

Jeśli nam bardzo na czymś zależy, to będziemy się o to modlić.

– wskazywał prelegent dodając, że ludzka wytrwałość w modlitwie jest dla Boga ważna. Lekarstwem na lęk jest także pokora, bowiem daje ona pokój. „Nie goń za tym, co przerasta twoje siły” – przypomniał duchowny.

Ks. Węgrzyniak powiedział, że są też takie lekarstwa na lęk, które od nas nie zależą. Wskazał na wsparcie od innych – a więc pokój wynikający ze świadomości, że człowiek w swoim doświadczeniu lęku nie pozostaje sam. Niekiedy pokój uwalniający od lęku występuje w Biblii także jako dar od Pana Boga – mówił prelegent.

Biblista podkreślił, że gwarantem pokoju jest Bóg. „Imieniem Boga jest pokój” – wskazywał ks. Węgrzyniak dodając, że często człowiek doświadcza pokoju po adoracji Najświętszego Sakramentu.

Pokój który daje Bóg jest tak nieusuwalny, jak Jego miłość.

– podkreślił ks. Węgrzyniak.

Z kolei o. dr Tadeusz Kotlewski SJ, teolog wskazywał, że lekarstwem na lęk jest autentyczna, serdeczna, pełna empatii obecności drugiego.

Drugi człowiek budzi w nas siły, dodaje odwagi, uskrzydla.

– mówił profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Dodał, że ważne jest również wzbudzenie w człowieku nadziei.

Powołując się na swoje spotkania, które odbył jako psychoterapeuta i kierownik duchowy w różnych miejscach świata, o. Kotlewski zwrócił uwagę, że to, co ceni człowiek w swoim egzystencjalnym doświadczeniu, to prawdziwa obecność drugiego, nie udawana i nie grana - obecność, która towarzyszy człowiekowi przeżywającemu lęk.

O tym, że lekarstwem na lęk może być właściwie rozumiana bojaźń Boża przekonywał o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP.

Bojaźń Boga doskonali nadzieję. Możemy być ludźmi nadziei w świecie podszytym lękiem ale tylko wtedy, gdy poprzez nadzieję współpracujemy z Bogiem i staramy się czynić dobro i nie czynić zła.

– wskazywał dominikanin.

Właściwie rozumiana bojaźń Boża, a więc bojaźń przed obrażeniem Boga przez nasze uczynki jest podstawowym sposobem opowiedzenia się po stronie Boga i zaskarbienia sobie Jego życzliwości i unikania lęku. Jest lekarstwem na lęk.

– zakończył kierownik katedry antropologii teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Organizatorem konferencji była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Akademia Katolicka w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył m.in. kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który na koniec udzielił uczestnikom konferencji błogosławieństwa.

Dzień papieski obchodzony jest w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie już po raz 21. Tegorocznym hasłem są słowa „Nie lękajcie się!”. Wypowiedział je Jan Paweł II podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

Obchodom Dnia Papieskiego, który przypada w niedzielę 10 października towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W sobotę, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2021. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00.

W niedzielę 10 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Rafał Markowski z Warszawy będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielne popołudnie, o godz. 15:55, TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji - Tylko Ty.

Przeczytaj także: "Nie lękajcie się!"- 21. Dzień Papieski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter