18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Zostań Ochotnikiem 236 Pułku Piechoty" - gra miejska

Ocena: 0
96

Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury zaprasza na edukacyjno-historyczną grę miejską w niedzielę 11 sierpnia przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Jest to okazja do poznania historii warszawskiej Pragi, czasu wojny polsko-bolszewickiej i bohaterstwa młodych mieszkańców Pragi, którzy stanęli w nierównej walce z najeźdźcą bolszewickim.

fot. TMPTiK

Gra miejska – „Zostań Ochotnikiem 236 Pułku Piechoty” odbędzie się 11 sierpnia 2019 w godzinach 13.30 – 17.30 przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Całość gry miejskiej będzie obejmowała wystawę sprzętu i wyposażenia wojskowego używanego w Wojsku Polskim. Na punktach znajdą się następujące atrakcje:

    1. Punkt rekrutacyjny - namiot, w którym wydawane są karty rekruta.
    2. Punkt Łączności - w pełni działająca naziemna linia łączności z rekonstruowanymi telefonami polowymi z I Wojny Światowej.
    3. Polowy punkt medyczny - namiot medyczny,  w którym odbędą się zajęcia z bandażowania i opatrywania ran oraz usztywniania kończyn.
    4. Stanowisko prac ręcznych - namiot, w którym będzie można uszyć kotyliony lub biało-czerwone opaski na oryginalnych ponad 100-letnich maszynach do szycia.
    5. Znawca Wojskowości - namiot, w którym będzie wystawa oryginalnej broni używanej w Bitwie Warszawskiej.
    6. Wojskowy tor sprawnościowy - konkurencje sportowe dostoswane do wieku i sprawności fizycznej uczestnika.
    7. Musztra - nauka musztry pod okiem wolontariuszem GHE - "Szare Szeregi".

Poprzez to wydarzenie organizatorzy chcą uczcić bohaterstwo ok. 800 młodych ludzi z 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej, złożonego w większości z harcerzy i gimnazjalistów. Oni to razem ze swym kapelanem, księdzem Ignacym Skorupką, stoczyli 14 i 15 sierpnia 1920 roku krwawy bój pod Ossowem – przez kilka godzin na przemian szturmując i odpierając ataki nieprzyjaciela.

Bitwa pod Ossowem została uznana w rankingu 153 najważniejszych bitew świata jako 18, męstwo i waleczność tych ludzi to największy przykład patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -