18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W 75. rocznicę Powstania Warszawskiego o godz. 17:00 zawyją syreny

Ocena: 0
230

W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Mazowsza nastąpi włączenie syren alarmowych - poinformowało we wtorek biuro prasowe Wojewody Mazowieckiego.

fot. Stefan Bałuk - Oryginalny negatyw z Muzeum Powstania Warszawskiego, Domena publiczna, Link

Jak podkreślono, "w ten sposób mieszkańcy będą mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego".

Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Jego wykonanie powierzono starostom i prezydentom miast na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego. Uruchomienie syren będzie przeprowadzone w trybie treningowym.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -