21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Umarzanie długów

Ocena: 0
1018

Od 1 lipca w Warszawie można składać wnioski o rozłożenie na raty zadłużenia za czynsz w mieszkaniach komunalnych i socjalnych.

fot. pixabay.com / CC0

Raty będą dobieranie elastycznie, miesięcznie albo kwartalnie, i rozłożone nawet do 10 lat. Przy spłacie części zadłużenia pozostała jego część zostanie umorzona. Wnioski przyjmowane są w urzędach dzielnic lub Zakładach Gospodarowania Nieruchomościami. Do nowego programu na lata 2019-2030 mogą przystąpić osoby, które na dzień 31 grudnia 2018 r. miały zadłużenie w opłatach za mieszkanie (czynsz i media) i w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały złożą wniosek o umorzenie zadłużenia.

Jeśli najemca spłaci 40 proc. zadłużenia w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania porozumienia, nastąpi umorzenie 60 proc. długu po czterech latach wnoszenia terminowych opłat za czynsz. Natomiast przy spłacie 60 proc. zadłużenia w ratach (do pięciu lat przy długach do 10 tys. zł i w ciągu nawet 10 lat przy ponad 10 tys. zł zadłużenia) zostanie umorzone 40 proc. długu. Jeśli głównym źródłem ciepła w mieszkaniu jest energia elektryczna, mieszkańcy mogą mieć anulowane 60 proc. długu przy spłacie 40 proc. (do pięciu lat przy zadłużeniu do 10 tys. zł i w ciągu 10 lat przy wyższej kwocie).

Nowym rozwiązaniem jest podział długu na osoby zajmujące jeden lokal. Chodzi o to, by długi nie były dziedziczone. W zależności od tego, kiedy i ile osób mieszkało razem, gdy zaczęły narastać zaległości w opłatach, dług dzielony jest na te osoby. W takim przypadku osoba musi spłacić tylko swoją część długu w 60 proc., a ze spłaty pozostałej części, po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie zwolniona. Ta forma pozwolić ma na stabilizację życiową mieszkańców, a w niektórych przypadkach ubieganie się o przywrócenie tytułu prawnego do lokalu (zajmowanego po wypowiedzeniu umowy najmu z tytułu zaległości czynszowych).

W 2015 r. władze Warszawy wprowadziły program restrukturyzacji długów, do którego przystąpiło 3 tys. osób. Wpływy do budżetu miasta z tytułu wpłat bieżących i rat uczestników programu po ponad trzyletnim okresie wyniosły 64,3 mln zł. Program kończy się w grudniu tego roku. Od 2014 r. mieszkańcy lokali komunalnych mogą odpracować długi czynszowe (1,6 tys. porozumień i zmniejszenie zadłużenia o ponad 2,5 mln zł). Okazało się, że liczba dłużników w Warszawie zmniejszyła się w 2018 r. w stosunku do 2011 r. o ponad 15 tys.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -