21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska pod krzyżem

Ocena: 0
692

Na wspólną modlitwę 14 września na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem zapraszają wiernych bp Wiesław Mering, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego ks. prałat Sławomir Deręgowski oraz Lech Dokowicz i Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta.

fot. Amelia Siuda-Koszela / Idziemy

Podczas konferencji prasowej 7 sierpnia w Kurii Diecezjalnej we Włocławku bp Mering przypomniał o odprawionej na tym lotnisku w czerwcu 1991 r. przez Jana Pawła II Mszy Świętej pod krzyżem, który dziś stoi na tamie, gdzie znaleziono zwłoki bł. Jerzego Popiełuszki.

– Nie ma już wątpliwości, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną w Polsce i w świecie. Dla nas krzyż jest symbolem zwycięstwa, innej drogi nie ma. My chcemy bronić krzyża, chcemy zmieniać, dzięki zatrzymaniu się pod nim, nasze serca, obyczaje, relację z Bogiem i ludźmi. Chcemy to robić we Włocławku, otwarci na cały nasz kraj – mówił biskup włocławski.

Pomysł i nazwa akcji zrodziły się dwa lata temu. – Od początku planowaliśmy przypomnienie o krwi męczenników, którzy zaświadczyli swoim życiem o miłości do Chrystusa, a wydarzenie odbędzie się w diecezji męczenników i świętych – stwierdził Lech Dokowicz. Z diecezji włocławskiej wyrastają wielcy święci XX w.: św. Maksymilian Kolbe i św. Faustyna Kowalska. To również ziemia męczenników – w czasie II wojny światowej zginęło ponad 220 prezbiterów diecezji włocławskiej, w tym bp Michał Kozal, dziś błogosławiony. Także imię bł. Jerzego Popiełuszki związane jest z Włocławkiem.

Spotkanie Polska pod Krzyżem rozpocznie się 14 września o godz. 11 Różańcem. Konferencja o odrzuceniu krzyża poprzedzi Mszę Świętą pod przewodnictwem bp. Meringa. Kolejnym punktem będzie zawierzenie Panu Jezusowi i umieszczenie krzyża w centrum życia wiernych. Część oficjalną zwieńczy Apel Jasnogórski, po nim odbędzie się jeszcze nocna adoracja Najświętszego Sakramentu i poranna Eucharystia w święto Matki Bożej Bolesnej.

– Chcemy się modlić o świętość i o łaskę wiary dla wszystkich Polaków – mówił Maciej Bodasiński.

Inicjatorzy Polski pod Krzyżem zachęcają wszystkich wiernych w Polsce, aby – jeśli nie będą mogli przybyć do Kruszyna – spotkali się w swoich parafiach czy przy krzyżach przydrożnych i zgłaszali przez stronę internetową miejsce modlitwy i program, by inni mogli dołączyć. Mają nadzieję, że również pasterze polskich diecezji zaproszą swoje parafie do organizowania nabożeństw tego dnia. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej akcji: www.polskapodkrzyzem.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -