15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oratorium o Pokoju

Ocena: 0
543

1 września 2019 r. mija 1 rocznica otwarcia Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – Gwiazdy Niepokalanej. To jeden z 12 ośrodków modlitwy w intencji pokoju, które powstają na całym świecie.

Fot. Fczarnowski, CC BY-SA 3.0, Link

Program obchodów

  • Oratorium o Pokoju w wykonaniu Zespołu „Miriam”, chóru i orkiestry symfonicznej 31 sierpnia br. (sobota), godz. 20.00

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – Gwiazda Niepokalanej
Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie
ul. O. M. Kolbego 5
96 – 515 Teresin

 

  • Msza Święta, w 1 rocznicę konsekracji kaplicy wieczystej adoracji „Gwiazda Niepokalanej” Światowego Centrum Modlitwy o Pokój, której przewodniczyć będzie Kard. Kazimierz Nycz 1 września br. (niedziela), godz. 13.00

Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie
ul. O. M. Kolbego 5
96 – 515 Teresin

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie jest częścią wielkiego dzieła, którego celem jest utworzenie na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji w intencji pokoju (tzw. 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju), w których pod opieką Matki Bożej, przed Najświętszym Sakramentem trwa nieustająca modlitwa w tej intencji. Dotychczas powstało osiem Światowych Centrów Modlitwy o Pokój: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Płd. i Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach oraz w Niepokalanowie.

Polska Kaplica Pokoju powstała w Niepokalanowie nieprzypadkowo. Jest to miejsce naznaczone obecnością św. Maksymiliana Kolbe, który w czasie II wojny światowej, złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.
Podczas powstawania Kaplicy miało miejsce wyjątkowe, opatrznościowe wydarzenie, odnaleziono zapomniany list o. Maksymiliana Kolbego, który w 1934 roku, z misji w Japonii, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę i kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu:

Zapewne bazylika będzie spora według potrzeby, ale uboga i piękna harmonią wszystkich części, zgranych do jej jedynego celu: zbawić i uświęcić jak najwięcej dusz przez Niepokalanów. (…) wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zagląda do kościoła, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia…”.

Projekt Kaplicy Pokoju zatwierdzony przed poznaniem treści listu odpowiadał wyobrażeniom św. O. Maksymiliana Kolbego. W centrum ołtarza Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu znajduje się srebrna figura Matki Bożej. Naturalnej wielkości postać Niepokalanej ma otwarte dłonie – w geście zaproszenia, zaś hostia umieszczona pod sercem Maryi widoczna jest spod uchylonych szat. Figurę otacza wieniec lilii wykonanych ze srebra – symbol czystości i niepokalanego poczęcia. Rzesze ludzi przybywają tu codziennie, aby upraszać łaski u Matki Niepokalanej.

Relacja z Oratorium, które odbyło się w październiku 2017 roku w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -