18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Charytatywny Jarmark św. Jacka na warszawskim Nowym Mieście

Ocena: 0
198

Podczas jarmarku - który odbędzie się od 15 do 18 sierpnia - będzie można odwiedzić stoiska handlowe i wziąć udział w warsztatach i grach miejskich o tematyce związanej ze świętym Jackiem Odrowążem. Jarmarkowi towarzyszy nowenna do Świętego Jacka, a w dzień po jej zakończeniu odbędzie się uroczysta Msza święta z poświęceniem kłosów. Fundusze zebrane podczas Jarmarku zostaną przeznaczone na realizację 9. edycji programu dożywiania dzieci w szkołach, prowadzonego przez grupę "Charytatywni Freta".

fot. Wikipedia/ Domena publiczna/ I, Hiuppo, CC BY 2.5

 Jarmark św. Jacka odbywa się od kilkunastu lat na warszawskim Nowym Mieście. Patronem wydarzenia jest św. Jacek Odrowąż, który był wrażliwy na los biednych i potrzebujących. Dlatego też Jarmark św. Jacka ma charakter charytatywny, a całkowity dochód z tego przedsięwzięcia będzie przeznaczony na kontynuację programu dożywiania dzieci w szkołach, którym objętych jest około 240 uczniów w całej Polsce.

Stoiska handlowe

W dniach 15, 17 i 18 sierpnia plac przed kościołem oo. Dominikanów zajmą stoiska handlowe. Będzie można nabyć na nich rękodzieło, książki z antykwariatu oraz nowe książki o tematyce związanej z życiem chrześcijańskim. Na jednym ze stoisk odbędzie się, znana odwiedzającym Jarmark św. Jacka, fanteria, gdzie każdy los wygrywa. Ci, którym szczęście będzie sprzyjało mają szansę wygrać zaproszenia teatrów i restauracji, książki z autografami artystów i wiele innych.

W niedzielę 18 sierpnia na Jarmarku pojawi się specjalne stoisko z pierogami. Pomysł nawiązuje do legendy dominikańskiej, wedle której podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami. Warto również odwiedzić stoisko Fraterni, czyli świeckich Dominikanów, działających przy kościele św. Jacka. Tam będzie można dowiedzieć się więcej o działalności fraterni, zapisać się do udziału w grach miejskich odbywających się na terenie klasztoru oo. Dominikanów, a także zakupić dżemy pomarańczowe, które nawiązują do jednej z legend o św. Dominiku.

Nowenna do świętego Jacka

Jarmarkowi towarzyszy nowenna do Świętego Jacka, odprawiana w kościele św. Jacka od 8 do 16 sierpnia o godzinie 17:40. 17 sierpnia o godz. 18:00 w Uroczystość św. Jacka, patrona kościoła przy ul. Freta 10 i patrona Polskiej Prowincji Dominikanów, odbędzie się Msza Święta z poświęceniem kłosów.

Bogaty program warsztatów

Odwiedzający tegoroczny Jarmark św. Jacka będą mogli także wziąć udział w warsztatach o różnorodnej tematyce. W piątek 15 sierpnia będzie można poznać chińską sztukę parzenia herbaty. Wyjątkowo bogaty program przygotowano na 17 sierpnia. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia maskotek – misiów i własnoręcznie stworzyć zabawki. Z kolei starsze dzieci w wieku 7- 13 lat będą mogły poznać język serca i dowiedzieć się, jak porozumiewać się, szanując uczucia swoje i innych.

Osoby w każdym wieku będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz tworzenia różańców odbywających 17 sierpnia w godzinach 11:30-15:00 się w klasztorze oo. Dominikanów i Fundacji Sto Pociech (u. Freta 20/24a).

Odwiedzający Jarmark św. Jacka będą mogli wziąć również udział w dwóch grach miejskich o tematyce związanej z zakonem kaznodziejskim, życiem jego założyciela św. Dominika, a także postacią św. Jacka Odrowąża patrona Jarmarku. Pierwsza tura gier rozpocznie się 17 sierpnia o godzinie 10:00. Aby w nich uczestniczyć, należy się zgłosić do punktu informacyjnego mieszczącego się w strefie handlowej przy stoisku fraterni.

Szczegółowy program Jarmarku św. Jacka jest dostępny na stronie (link).

DODATKOWE INFORMACJE:

Głównym organizatorem Charytatywnego Jarmarku św. Jacka jest Grupa Charytatywni Freta, która działa przy klasztorze oo. Dominikanów w Warszawie od 2011 roku. Jej zadaniem jest pomaganie ubogim i potrzebującym dzieciom oraz ich rodzinom. Prowadzi program dożywiania w szkołach, którym objętych jest ok. 240 dzieci w całej Polsce oraz współpracuje z fundacjami, grupami i świetlicami działającymi przy klasztorach dominikańskich. Oprócz tego do potrzebujących rodzin trafia pomoc w postaci paczek świątecznych czy wyprawek szkolnych. Podopieczni grupy korzystają z programu korepetycji, stypendiów naukowych i sportowych, opieki medycznej i psychologicznej, warsztatów teatralnych, artystycznych i kulinarnych, ferii w mieście oraz wyjazdów wakacyjnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -