21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

2019

Więcej

Testament Proroka i Świętego

Ocena: 0
1383

Jednym z wiodących tematów aktualnej publicystyki jest „kryzys w Kościele”. Dwa aspekty kryzysu, jakie dostrzegam, to swoista rezygnacja w funkcji proroka w życiu Kościoła oraz dopasowanie się do trendów dążenia do ideału kosztem rezygnacji ze świętości.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Najpierw kwestia pierwsza. Nie tak dawno przecież, wielu z nas ten czas pamięta, skandowaliśmy w obecności Jana Pawła II: „Zostań z nami!”. Wydawało się, że pomimo śmierci jego obecność może zostać ocalona – chociażby poprzez odczytywanie i przyswajanie sobie jego nauki. Tymczasem stosunkowo szybko, w łonie tych, którzy mieli klaskaniem obrzękłe prawice, pojawiły się głosy krytyczne wobec nauk Jana Pawła II, a zarazem entuzjastycznie interpretujące niejasności współczesnego nauczania. Nagle okazało się, że papież, który napisał „Przed sklepem jubilera” i „Miłość i odpowiedzialność” nie w oparciu o studium filozofii czy teologii bądź psychologii, ale w oparciu o doświadczenie człowieka i doświadczenie moralne – nie zna życia! Okazało się, że są ludzie, którzy zapomnieli całożyciową pieśń Karola Wojtyły o Bogu bogatym w miłosierdzie, by zafascynować się tym, co jest tworzeniem „religii nieszczęśliwych” (Józef Tischner), epatujących swoim nieszczęściem jako atutem.

Kwestia druga. W aktualnym przepowiadaniu Kościoła zaczęło robić zawrotną karierę słowo „ideał” i „idealny”. Sformułowanie: „Nie ma małżeństw idealnych” stało się kluczem-wytrychem do usprawiedliwiania uległości wobec zła, grzechu… Zaczęło się liczyć nie obiektywne dobro, ale subiektywne szczęście, poczucie zadowolenia wybranej kategorii osób. Zaczęło się liczyć nie prawo moralne – obiektywne, absolutne i niezmienne, ale subiektywne sumienie. Zaczęła się liczyć uległość świętego Kościoła i świętej teologii wobec świeckiego świata. Skoro „nie ma małżeństw idealnych” – to trzeba liczyć się konkretnie z tym modelem nieidealnym i według rozeznania sumienia dostosować do niego życie samych zainteresowanych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (677), 30 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Archiwum

Wybierz dział:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

"Jedli i nasycili się wszyscy, a zebrano jeszcze z tego, co im zostało, dwanaście koszów ułomków".

Dziś w Kościele: czwartek, XI tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 14, 18-20; Ps 110 (109)1b-2. 3-41 Kor 11, 23-26Łk 9, 11b-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)